M822 OTOMATİK YAĞ AYIRICI
Malzeme: Paslanmaz Çelik (304 kalite) St 37 siyah saç (Epoksi boyalı)
Malzeme: Paslanmaz Çelik (304 kalite) St 37 siyah saç (Epoksi boyalı)
Yağ Ayırıcının İçerisine Alarm Cihazı Monte Edilebilir. Bu Sayede Yağ Yüksekliği Maksimum Seviyeye Ulaştığında Otomatik Boşaltma Sistemi Devreye Girerek Cihaz Boşaltılabilir.
3 Lt/Sn DN 100
Sepete Ekle

Yağ Ayırıcı
Atık sular, insanların karşı karşıya kaldıkları en büyük problemlerdendir. Çünkü bu suların temizlenmesi yani arındırılması fazlası ile zordur. Bunun temel nedeni, atık su içerisinde yer alan maddelerin katı ve büyük hacimli maddeler ile sınırlı olmamasıdır. Yani atık suların içerisinde yağ ayırıcı kullanılmasını gerekli kılan yağların da, katı atık maddelerin de bulunması mümkündür. Suların söz konusu maddelerin her birinden kurtulabilmesi için ise özel cihazların ve işlemlerin kullanılması gereklidir.
Yağ Ayırıcı Nedir?
Yağ ayırıcısı ya da diğer adı ile yağ tutucu, temel tanım itibari ile atık su içerisinde yer alan yağ ve katı maddelerin arındırılması faaliyetini gerçekleştiren cihaza verilen isimdir. Bu cihazın kullanım alanlarını ve kullanımını gerekli kılan nedenleri aşağıda verildiği gibi özetlemek mümkündür.
  • Yağ tutucu, küçük işletmelerde ( yani cafe ve restoran gibi işletmelerde ) mutfak eviyesinin alt kısmında kullanılır ve tezgah altı olarak adlandırılır.
  • Kısmen daha büyük olan işletmelerde, yağ tutucunun ebatı daha büyük olduğu için tezgah altına sığmaz. Bu sebeple tezgahın üst ve uygun bir kısmında kullanılır.
  • Daha büyük tesislerde ise, tesisin tamamen dışında toprak altında gömülü bir şekilde kullanılır.
Söz konusu cihazın kullanımını gerekli kılan nedenler ise şu şekildedir.
  • Yağ, suya ciddi oranlarda zarar verir. Öyle ki, bir lt atık yağın, 1 milyon litre içme suyunu kirlettiği bilinir. Bu bilgiye, kullanılmış bitkisel atık yağların, evsel atık sularda var olan kirliliğin % 25’ini oluşturduğu bilgisi eklendiğinde, atık yağların arındırılmasının ne denli önemli olduğu görülür.
  • Kullanılmış yağların arındırılmamasının suya zarar verdiği kadar lavabo borularına da zarar verdiği bilinir. Kullanılmış ve arındırılmamış yağ doğrudan lavaboya döküldüğü zaman, boru içerisinde yer alan diğer atıkların yapışmasına ve zamanla boruyu tıkamasına neden olur. Yani atık yağlar, kanalizasyon borusu içerisinde ye alan diğer atıkların yapışmasını, tutulmasını ve zamanla kanalizasyon sisteminin kullanılamaz hale gelmesini meydana getirir. Bu da tesisatın zarar görmesine neden olur.
Yağ ayırıcı sistemler, en genel tabir ile atık su içerisinde bulunan katı atıkların, nebati, hayvani yağ ve gresin belediye kanalizasyon sistemine karışmadan ayrıştırılmasını sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerin kullanım alanları ve kullanımını gerekli kılan durumlar aşağıda verildiği gibidir.
Yağ Ayırıcı Sistemler Nerelerde Kullanılır?
Yağ ayırıcı sistemlerin kullanım alanlarını şu şekilde listelemek mümkündür.
  • Yağ ayırıcı sistemler, cafe, küçük restoran  gibi küçük işletmelerde tezgah altında kullanılabilirler. Tezgah altından kastedilen yer, mutfak evyesinin alt kısmıdır.
  • Yağ ayırıcı sistemlerin, ilk bölümde yer edinen işletmelerin daha büyüklerinde kullanılmaları da mümkündür. Ancak bu işletmelerde kullanılan yağ tutucuların ebatları kısmen daha büyük olacağından tezgah altı kullanım mümkün olmayacaktır. Bu sebeple söz konusu sistemlerin tezgah üstünde uygun bir yerde kullanılmaları mümkündür.
  • Yağ tutucu sistemlerin daha büyük çaplı işletmelerde kullanılmaları da mümkündür. Ancak bu işletme ya da tesislerde kullanılacak yağ tutucu sistemlerin ebatı çok daha büyük olacağından, işletme için kullanım söz konusu olmayacaktır. Bu sebeple söz konusu işletmelerde kullanılan yağ tutucular, tesis dışında ve toprak altında gömülü olarak muhafaza edileceklerdir.

Mert Döküm yağ ayırıcısı, suların atık yağlardan arındırılmasını ve bu sayede su kirliliğinin azaltılmasını mümkün kılar.download