M662 ÇATI TERAS SÜZGECİ
Malzeme: Standart Ürün Pik Döküm Izgaralıdır. İstek Halinde Izgara; Paslanmaz Çelik, Alüminyum veya Pirinç Olabilir.
Boya ve Renk: İstek Halinde Kırmızı ve Siyah Bitüm Boya
11,5±2 DN 125
Sepete Ekle

Süzgeç
Süzgeçler, bir mekanda bulunan suların gidere ulaştırılmasını ve bu bağlamda söz konusu mekandan tahliye edilmesini mümkün kılan parçalardır. Bu parçaların çeşitli formlarının bulunduğunu söylemek mümkündür. Örneğin, otoparklarda kullanılan süzgeçlerin otopark süzgeçleri, çatıda ya da terasta kullanılan ve yağmur suyunun tahliye edilmesini sağlayan süzgeçlerin ise çatı -  teras süzgeçleri olarak adlandırıldıkları söylemek mümkündür. Bu bağlamda çatı – teras süzgeçleri ve bu süzgeç türlerine dair detaylar aşağıda verildiği gibidir.
Çatı – Teras Süzgeci Nedir?
Çatı – teras süzgeçleri, çatıda bulunan ve biriken yağmur suyunun boşaltılmasını sağlayan süzgeçlerdir. Bu süzgeçlerin, yani diğer adı ile çatı drenaj sistemlerinin üretilmesinin ve tasarlanmasının temel amacı, çatıda biriken yağmur suyunun söz konusu sistem aracılığı ile kanalizasyona ya da sokağa boşaltmaktır. Söz konusu sistemin, yani çatı – teras süzgeçlerinin üretiminde ve satın alımında dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıda verildiği gibidir.
Çatı – Teras Süzgeç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?
  • İlk olarak borunun çapına bakılmalıdır. Çünkü borunun çapı arttıkça, suyun debisi de artacaktır. Bu, terasta ya da çatıda biriken suyun daha çabuk tahliye edilmesi anlamına gelen bir durumdur. Bu sebeple boru çapının artması, su tahliye hızının artması demektir.
  • Borunun çapı kadar önemli olan bir diğer durum, süzgecin yapısıdır. Seçilecek olan süzgecin geçirgenliği, yağış hacminden büyük olmalıdır. Aksi durumda su birikecek, biriken su daha geç tahliye edilecektir. Bu da pek istenen bir durum değildir.
  • Çoğu insan, çatılar için tek bir süzgecin yeterli olacağı yanılgısına kapılır. Oysa bu, tamamen yanlıştır. Çatıda meydana gelmesi muhtemel olan en düşük yağış hacmi için dahi en az iki adet süzgeç kullanılması gereklidir. Aksi durumda yine süzgeç yağış hacmini karşılayamayacaktır.
  • Süzgecin yapısı ve borunun hacmi kadar önemli olan bir diğer durum, süzgecin hammaddesidir. Süzgeç seçerken hammaddeye özellikle dikkat edilmelidir. Aksi durumda zaman içerisinde yosun tutan, koku yapan bir süzgeç ile karşılaşmak muhtemeldir. Bu sebeple süzgecin döküm olması gereklidir. Döküm, hem uzun kullanım ömrü sunacak hem de olası koku ve yosunlaşmayı önleyecektir.download