M123 YUVARLAK ÇERÇEVELİ BACA KAPAĞI
  • Kilitli Sistem
  • 100° Açılımlı
  • Boya ve Renk: Bitüm Boya
  • Ölçüler: 795x655x60 mm
52±3 C250
Sepete Ekle

Baca Kapağı
Bacalar, konutlarda yer alan ve konutları ısıtmak amacı ile kullanılan ısı üreteçlerinin meydana getirdiği atık gazların dışarı çıkmasına yardımcı olan yapılardır. Bu yapıların işlevinin atık gazı dışarı atmak ile sınırlandırılması ise mümkün değildir. Çünkü söz konusu yapı, çok işlevli bir özelliğe sahiptir. Bahsi geçen işlevler ve detayları ise aşağıda verildiği gibidir.
Baca Kapağı Nedir?
Baca kapağı, çeşitli bacalar ile beraber kullanılan ve bu bağlamda atık gazların dışarıya atılmasını sağlayan ürüne verilen isimdir. Bu ürünün, ısınmak amacı ile kullanılan ısı üreteçlerinden ortaya çıkan atık gazların dışarı atılması işlevi ile sınırlandırılması ise mümkün değildir. Baca kapağı kullanımı ve sağladığı avantajlar aşağıda verildiği gibidir.
Baca Kapağı Kullanmak Neden Gereklidir? Baca Kapağı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
Baca kapağı kullanımını gerekli kılan durumlar ve baca kapağı kullanımının avantajları şu şekildedir.
-          Baca kapağı, baca içerisine kaçması muhtemel olan suyun önlenmesini mümkün kılar. Baca içerisine kaçan su, hem bacanın giriş kısmında kusmalar meydana gelmesine, hem de ev içerisinde kötü koku ve görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca ısı üretecinin sağlıklı ve verimli çalışmaması da yine bu durumun sonucunda ortaya çıkar. Baca içerisine kaçan suyun ev ya da yapı zemininde bazı deformasyonlara zarar vermesi ihtimali de vardır.
-           Ağzı kapalı olmayan bacaların içerisinden hayvanların eve girmesi muhtemeldir. Özellikle şömine kullanımında bu durum ile sık sık karşılaşıldığını söylemek mümkündür. Hem ısınma amacı ile kullanılan ısı üreteçlerin meydana getirdikleri atık gazların hayvanların zarar görmesine neden olmamaları için hem de evi istenmeyen misafirlerden korumak için baca kapağı kullanımı gereklidir.
Baca kapağının bulunmadığı bacalarda sürekli olarak yangın ortaya çıkması, en azından kıvılcım gözlemlenmesi muhtemeldir. Çünkü baca içerisine sıkışan en ufak bir maddenin bile, ısı üretecinden çıkan atık gazlar ile birlikte tutuşma ihtimali vardır. Bu durumda baca içerisine sıkışması muhtemel olan katı maddelerin girişinin önlenmesi ve bu bağlamda yine ortaya çıkması muhtemel olan yangın ve kıvılcımların önlenmesi için baca kapağı kullanımı gereklidir.download